Terrine vs Rillettes

Podzimní Montmartre, kvetoucí Provence, mladé Beaujolais, nejjemnější foie gras, čerstvý croissant, luxusní Chanel ... Můžeme lehce přijít na nespočet asociací, pokud jde o Francii, uznávaném světovém centru módy, parfumerie a samozřejmě vysoké gastronomii. Zdá se, že samotný vzduch ve Francii je nasycen neuvěřitelnými vůněmi a chutěmi. A nyní, po procházce útulnými ulicemi, sníte o tom, že se ponoříte do atmosféry pohodlí a gastronomického potěšení a užijete si jedno z mnoha kulinářských mistrovských děl. Při listování v nabídce francouzské restaurace je však často obtížné pochopit rozmanitost těžko vyslovitelných pokrmů, známých skutečnému Francouzi z dětství.

 

Proto bychom rádi promluvili o tradičních francouzských pokrmech, se kterými se můžete setkat i nás: Terrine a Rillettes.

 

Terrine (terina)

Co je vlastně Terrine? Pokoušíte-li se interpretovat cizí slovo, snažite se najít známá slova stejného kořene. První věc, která vás napadne, když uvidíte název „terina“, je „terra“ (lat. země). Francouzské slovo terina skutečně pochází z francouzského slova terra cuite (terakota) a zároveň je názvem keramiky, ve které se toto jídlo připravuje.

terrine_landaise_h_2

Terina je pokrm z jemně nasekaného masa, koření a tuku, který se na mírném ohni vaří 4 až 10 hodin ve stejnojmenném keramickém hrnci. Dnes jsou velmi oblíbené také zeleninové a rybí teriny.

Charakteristickým rysem terin je, že mleté ​​maso je doplněno želé, chránící pokrm před vysycháním a zachovává její jemnou a šťavnatou chuť. Terinu lze připravit dvěma způsoby: pečením v troubě a použitím želatiny. Aby teriny získaly zvláštní pikantnost, přidávají se různá koření, například kardamom nebo hřebíček, a ve zvláštních případech lanýž, víno, armagnac nebo dokonce foie gras.

Terina je velmi oblíbené francouzské jídlo, které nejčastěji slouží jako lehké občerstvení nebo aperitiv. A pokud nejste jen fanouškem francouzské kuchyně, ale i vína, pak teriny můžete klidně kombinovat se sklenkou dobrého vína - potěšení bude zaručeno!

 

Rillettes (rijet)

Rillettes je typ paštiky, která se připravuje hlavně z masa a tuku dlouhým varem, zatímco na rozdíl od jemné a homogenní struktury skutečné paštiky jsou v rillettes přítomna masová vlákna, která jsou poněkud hrubší, ale rozhodně ne méně cenné.

rillettes-d-oie-du-sud-ouest-lafitte-foie-gras_1_1

Rillettes se objevily ve Francii v 15. století v provincii Loire. Tradičně se vyráběly z vepřového masa, vepřového tuku a různých koření. V moderní kuchyni se rillettes připravují ze všech druhů masa a dokonce i ryb, většinou z těch tučnějších, jako je kachna nebo husa.

K přípravě rillettes musí být maso vařeno ve vlastním tuku na velmi mírném ohni nejméně šest hodin. Vaří se, dokud se kusy masa snadno neoddělí od kosti a nerozpadnou se na vlákna.  Pro zvýraznění vůni a chuti se také přidávají, stejně jako v případě teriny, různá koření a aromatické bylinky, houby a alkohol.

Tradičně byla příprava rillettes způsobem uskladnění masa na zimu francouzskými zemědělci. Rillettes byly uložené do skleněných nádob s utěsněným víkem, díky čemuž je i dnes snadno poznáte na poličce obchodu.

 

 

Nyní rozhodně neuděláte chybu při výběru správného občerstvení a můžete sebevědomě odlišit Teriny a Rilletes. Jsou dostupné jak v našem e-shopu, tak na pražské prodejně.

 


 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení