PASTIS 1811

Pastis - kultovní nápoj jižní Francie, který si nyní můžete objevit i v České republice.

 

Pastis (anýzový likér) bezpochybně patří k umění žít v provensálském stylu, i když ho musíme konzumovat s mírou. Víte o něm všichni? Objevte tajemství tohoto legendárního nápoje z jižní Francie!
pastis-lavande-provence-phil-et-domf85202116-1920x960
 

V Provence jsou některé tradice pevné: odpolední odpočinek, zahájení hry v petanque na náměstí Place de Lis v Saint-Tropez, procházení se po trzích nebo posezení na terase kavárny s pastis. 

 

Bratranec absintu

Pastis se může pochlubit tím, že stejně jako absint obsahuje zelený anýz a fenykl. V roce 1915 prodej absintu, který byl například velmi populární mezi takovými umělci 19. století jako Henri de Toulouse-Lautrec (1864-1901) nebo Paul Verlaine (1844-1896), byl zakázán. Tento nápoj přiváděl lidi k šílenství a jeho účinek měl pro tělo stejné důsledky jako drogy! Proto byl od roku 1922 absint nahrazen pastisem, nápoji na bázi anýzu, fenyklu nebo lékořice.

Podél středomořského pobřeží Evropy, od jižní Francie po řecké ostrovy, pastis a jeho variace plnily stejnou osvěžující funkci jako pivo. To vysvětluje nejen množství tohoto nápoje konzumovaného v tomto regionu, ale také kulturu jeho konzumace. Pastis je nápoj odpoledního odpočinku, pohody a relaxace.

V severní Evropě a ve Spojených státech se pastis nejčastěji mixuje s ovocnými šťávami a také se stal základem mnoha lahodných koktejlů. V tomto případě důležitou roli hraje jeho bezbarvost a pro míchání s džusy je nejlepší použit výraznější šťávy, například grapefruit. V Británii v 70. letech 20. století se pastis kombinoval s různými nápoji z černého rybízu. Kromě toho se dobře hodí k nápojům, jako je gin, vermut a likér…  A pouze ve své rodné zemi, v blízkosti Marseille, se pastis vždy pije jediným správným způsobem - zředěným studenou vodou – zpravidla v poměru 1: 5. Po zředění nápoj změní barvu a získá krásný mléčný odstín.

Nic vám ale nebrání v mírných experimentech jako ředění pastis perlivou vodou, přidání plátku citronu nebo citronové šťávy a pár kostek ledu. Někdy můžete do pastis zředěného vodou můžete také přidat několik kapek mátového likéru: výsledkem bude variace koktejlu Perroquet, který je v létě mezi Pařížany mimořádně populární. Namíchanou hořkost lze snadno odstranit třtinovým sirupem.

Díky aromatickým prvkům, které obsahuje, je pastis vynikající součástí mnoha kulinářských receptů. Je ideální pro marinování ryb nebo jako doplněk omáček. Často se také používá při přípravě dezertů a různých pečiv.

 

 

 

Koupit pastis v Praze nebo koupit pastis v České republice jíž není velkým problémem. FranceGourmet vám ale exkluzivně přináší prémiový francouzský Pastis 1811 od slavné Distillerie Lemercier.

 

Pastis 1811 by Distillerie Lemercier

Něco z historie…

napoleon3-pieces

Když se v období napoleonské říše zrodila Distillerie Lemercier, poblíž Vogéz - horského pásma ve východní Francii, vstupovala tato oblast do svého zlatého období, zejména díky své zvláštní atrakci, termálním lázním v Plombières-les-Bains. Během 1. říše byl Bonapartes často vídět v nejznámějších lázeňských městech ve Francii, Německu a Itálii… Ale Plombières byl jedním z nejoblíbenějších v jeho rodině!

V roce 1809 se císařovna Josephine a její dcera Hortense poprvé setkaly v Plombières s Hortenseovými dětmi a následníky trůnu, včetně Charlese-Louise Napoleona, budoucího Napoleona III. Celé město Plombières přivítalo příchod této císařské linie, což vzbudilo velkou zvědavost, a přineslo lázním Plombières světovou známost.

NAPOLEON III

pastis-1811-sigle

Teprve o 47 let později, v roce 1856, se Napoleon III rozhodl vrátit do těchto lázní, a to jak pro zopakování rodinné tradice, tak pro uklidnění jeho revmatismu. Jeho počet pobytů rostl a začaly renovační práce na termálních lázních a ve městě, včetně zahrad, hotelů… region byl již známý svou bohatou půdou a know-how svých palíren, ale přítomnost císaře jen posílila pověst Vogéz, jako místo odpočinku jednoho z neznámějších světových mužů. Absint měl svůj zlatý věk za vlády Napoleona III. V té době stále relativně drahý, byl to především výběr buržoazie. Později se stal populárnějším, což představovalo 90% spotřebovaných aperitivů!

DISTILLERIE LEMERCIER FRÈRES

caveau-lemercier-01

Nedaleko odtud, jen několik kilometrů od Plombières, se nachází Fougerolles, rodiště Distillerie Lemercier Frères. V 19. století, zatímco absint dominoval v mnoha lihovarech, včetně Lemercier, byl tento nápoj obviněn z toho, že způsoboval všechny mohé neduhy a byl předmětem živých debat, dokud nebyl nakonec v roce 1915 pod tlakem lobby mocných vinařů a ve jménu boje proti alkoholismu zcela zakázán. Místo absintu se pokusilo vystřídat mnoho náhradníků a nakonec to byla jednoduchá modifikace receptu, která umožnila narození pastise v roce 1923… a takto byl narozen pastis od Distillerie Lemercier.

PASTIS 1811

1811

Pastis 1811, jemně voňavý, je jedinečný díky své svěžesti a hladkosti.

Pastis 1811 je skutečně tradiční pastis, vyráběný macerací a destilací (za kontrolované teploty) různých pečlivě vybraných semen a rostlin (pelyněk, pelyněk, hořec, lékořice, badyán…). Minimální devítiměsíční stárnutí destilátu po smíchání v tancích v sýpce.

Degustační poznámky:

Aroma: sladká lékořice, harmonie vůní, žádná hrubost.

Chuť: ve třech fázích - anýzová, bylinková/květinová, lékořicová, velmi harmonický pocit na patře, elegantní a jemný.

 

Zakoupit Pastis 1811

 

PASTIS 1811-1